obrączki

Nauki przedmałżeńskie » powrót do porad

art

Jako przyszli małżonkowie, macie zawsze do wyboru kilka opcji odnośnie Waszych zaślubin. Możecie zdecydować się na ślub cywilny (czyli tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego) lub też wybrać ślub kościelny. O wiele więcej przygotowań i niezbędnych czynności czeka na tych z Was, którzy decydują się na wzięcie ślubu kościelnego. Nie wszystkie one, należą do przyjemności, ale nie da się ich ominąć. W tym artykule, powiemy Wam, czym są nauki przedmałżeńskie i dlaczego nie da się ich w żaden sposób „przeskoczyć”.

Decydując się tylko na ślub cywilny, przyszli małżonkowie są zwolnieni z niektórych obowiązkowych czynności. Oczywiście muszą oni zebrać i przedstawić stosowne dokumenty lub ich kopie. Nie obowiązują ich jednak, żadne dodatkowe zadania. Nieco inaczej jest w przypadku ślubu kościelnego. Para, która decyduje się na ten rodzaj zaślubin, musi obowiązkowo udać się na tak zwane nauki przedmałżeńskie. Ich ukończenie, udokumentowane stosowanym zaświadczeniem od księdza prowadzącego, to niezbędny warunek do zawarcia ślubu w kościele.

Nauki przedmałżeńskie to krótkie spotkania, organizowane na terenie parafii jednego lub obojga z przyszłych małżonków. Mają one zazwyczaj charakter pogadanek lub wykładów. Ich tematyka dotyczy ogólnie mówiąc tych zagadnień, które dotyczą przyszłego życia we dwoje, ale nie tylko. Księża omawiają również z przyszłymi małżonkami tematy takie jak chociażby współżycie przedślubne.

Zajęcia, o jakich mowa, są obowiązkowe dla obojga przyszłych małżonków. Najczęściej trwają one około 10-ciu tygodni i kończą się wystawieniem zaświadczenia, w którym widnieje data rozpoczęcia i zakończenia kursu oraz informacja o regularnych spotkaniach. Spotyka się także formy krótsze - weekendowe (2-5 dniowe). Zaraz po otrzymaniu zaświadczenia, należy je okazać w parafii, w której Młodzi będą brali ślub. Tylko na jego podstawie, przyszli małżonkowie mogą otrzymać zgodę na zawarcie związku. W innym przypadku, mogą oni liczyć się z odmową, a wówczas pozostaje im już tylko alternatywa w postaci ślubu cywilnego.


dodano: 11.04.2016 12:38:37
  • foto
  • Dotychczasowa ocena:
  • |
  • Oceń artykuł:

tagi: nauki przedmałżeńskie, poznan, pila, konin, kalisz, wielkopolskie, gniezno, leszno, ostrow, gostyn, ślub kościelny, cywilny